Systemy klasyfikacji żywności NOVA i Nutri-Score

Jesteś tu:
Szacowany czas czytania: 2 min

Mnogość produktów spożywczych na sklepowych półkach buduje poczucie bezpieczeństwa, a obawa o brak niezbędnych artykułów wzbudza lęk. Wszyscy pamiętamy niedawny początek pandemii i puste sklepowe półki. Duży wybór dostępnych artykułów sprawia nam jednak pewne kłopoty. Zapominamy o tym co dobre dla naszego zdrowia, gdy widzimy produkt o dużo krótszym czasie przygotowania, zazwyczaj tańszy.

Stajemy przed sklepową półką i zamiast dziesięciu produktów do przyrządzenia obiadu wystarczy kupić gotowe danie do odgrzania w mikrofalówce. To kusi. Z pomocą przychodzą nam naukowcy, którzy opracowali metody klasyfikacji żywności w oparciu o ich wartości odżywcze. Klasyfikacja NOVA oraz system oceny Nutri-Score dostarczają klientom informacji o jakości żywności.

Klasyfikacja NOVA

Klasyfikacja NOVA została zaprezentowana po raz pierwszy w roku 2009 na uniwersytecie São Paulo. Obecnie jest uwzględniana m.in. przez Światową Organizację Zdrowia WHO, Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Ministerstwo Zdrowia Brazylii w ogólnych zaleceniach żywieniowych.

Klasyfikacja NOVA dzieli żywność na cztery podstawowe grupy według stopnia jej przetworzenia. Te grupy to:

Grupa 1: Żywność nieprzetworzona i minimalnie przetworzona

Ta grupa zawiera nadające się do jedzenia części roślin (owoce, łodygi, bulwy itp.), zwierząt (mięso, jaja, mleko, podroby) oraz grzyby, glony i wodę. Te produkty mogą być poddane minimalnemu przetworzeniu w celu przedłużenia ich przydatności do spożycia np. wysuszeniu lub ugotowaniu bez udziału soli, cukrów, tłuszczów lub innych substancji. W skład tej grupy wchodzą więc m.in. jogurty bez dodatków, świeżo wyciskane soki, mrożone warzywa lub suszone grzyby.

Grupa 2: Przetworzone dodatki kulinarne (produkty pochodne)

W grupie drugiej znajdują się spożywane najczęściej jako dodatki produkty żywnościowe uzyskane przy pomocy wielu procesów fizycznych i chemicznych. Te procesy to np. tłoczenie czy rafinacja. Są to cukry, oleje roślinne, syrop klonowy, miód, tłuszcze zwierzęce, masło, ocet, smalec, mleko kokosowe, mąka kukurydziana. Te produkty mogą być wzbogacone substancjami przedłużającymi ich trwałość.

Grupa 3: Żywność przetworzona

Ta grupa opiera się na produktach z grupy pierwszej poddanych procesowi konserwacji w puszce, butelce, słoiku wraz z dodaniem do nich dodatków kulinarnych z grupy drugiej. Są to m.in. popularne warzywa i owoce w puszkach, prażone orzechy, świeże pieczywo i sery oraz napoje alkoholowe powstałe w wyniku fermentacji żywności z pierwszej grupy – np. cydr.

Grupa 4: Żywność wysokoprzetworzona

W czwartej grupie mamy do czynienia z żywnością powstałą z pięciu lub więcej produktów w procesie wieloetapowej produkcji przemysłowej. Napoje gazowane, słodycze, zupki błyskawiczne, czy płatki śniadaniowe – co łączy te produkty? Są stosunkowo tanie, zapakowane w atrakcyjne opakowanie i dobrze zareklamowane. To na co powinniśmy jednak zwrócić uwagę jest ukryte głębiej. Duża ilość tłuszczu, cukru, soli i sztucznych dodatków tworzy ich wyjątkowe walory smakowe. Tych produktów powinniśmy unikać.

System klasyfikacji Nutri-Score

Opiera się na określeniu wartości odżywczych dostarczanych organizmowi przez dany produkt spożywczy poprzez umieszczenie na opakowaniu pięciokolorowej etykiety. Zawiera ona następujące kolory: nasyconą zieleń – kategoria A, jasną zieleń – kat. B, żółty – kat. C, pomarańczowy – kat. D, czerwony – kat. E. Zielone odcienie wskazują produkty o wysokiej wartości odżywczej, na których powinna opierać się zdrowa dieta. Z kolei te oznaczone pozostałymi barwami powinny być ograniczane z racji większej ilości składników określanych jako niekorzystne dla zdrowia.

Wyświetlenia: 1506

Przeczytaj inne artykuły na ten temat

Poprzednie: Utrzymanie czystości w piekarniach i cukierniach
Następne: IFS – międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności
Share This